nosówka psów :-: Lecznica Małych Zwierząt :-: Zbigniew Mozga

Lecznica Małych Zwierząt :-: Zbigniew Mozga

cyfrowa identyfikacja zwierząt: implantuj chipa
logo i nazwa

27.05.2004
 Zbigniew Mozga

nosówka psów

collie?

Nosówka psów jest jedną ze starszych chorób wirusowych psów. Na chorobę tę od lat chorują inne psowate, łasicowate, szopowate( a więc także coraz częściej hodowane w domach fretki).

W ostatnich latach nastąpiła nagła ewolucja chorobotwórczości nosówki:
Pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku na nosówkę masowo zaczęły padać foki, morświny, delfiny. W latach dziewięćdziesiątych zdechły na nosówkę lwy w rezerwacie Serengeti w Tanzanii oraz konie w Australii.

Na nosówkę najczęściej chorują szczeniaki w wieku 3-6 miesięcy.

przyczyna
Jest to choroba wirusowa.
Zarażenie następuje przez kontakt bezpośredni (lizanie,wąchanie) lub pośredni (trawniki).
objawy
postać oddechowa:
Po kilkudniowym okresie inkubacji następuje choroba, której przebieg w dużej mierze zależy od sił obronnych zaatakowanego zwierzęcia. Pierwsze objawy to najczęściej wysoka temperatura ok.40 C, oraz zmiany w gardle i węzłach chłonnych podżuchwowych. Po kilku dniach dołącza się katar, zapalenie spojówek, kaszel. Jest to tzw. postać oddechowa nosówki.

postać pokarmowa
Po ok. 10 dniach, często dołączają się objawy ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, brak apetytu. Jest to tzw. postać pokarmowa nosówki. Po 3-4 tygodniach leczeniach, kiedy wydaje nam się, że mamy chorobę za sobą czasami pojawia się postać nerwowa i / lub skórna.

postać nerwowa i / lub skórna
Postać nerwowa jest jedną z bardziej przykrych postaci tej choroby. Objawia się ona drżeniem kończyn, żuchwy, czasami porażeniami. Drżenie żuchwy powoduje toczenie piany z pyska w związku z czym jest bardzo podobna do wścieklizny. Postać skórna ujawnia się często w formie "Choroby twardej łapy". Polega ona na zgrubieniu skóry podeszew łap.
leczenie
Leczenie nosówki jest dla wetów jednym z bardziej frustrujących zadań. W związku z tym, że jest to choroba wirusowa nie ma na nią leku a nasze działania są czysto objawowe i polegają na leczeniu powikłań i wzmocnieniu odporności pacjenta. Frustracja ta związana z jest długością leczenia (często powyżej miesiąca), tym że czasami objawy kliniczne są czasowo maskowane i nigdy nie jesteśmy całkowicie pewni że po jakimś czasie nie wystąpią objawy nerwowe.

Jeśli uda nam się wygrać walkę z chorobą, to często zostają powikłania. Mogą one ujawnić się w postaci niedorozwoju zębów stałych jeśli psiak chorował w okresie wymiany zębów. Dużo groźniejszym powikłaniem może być padaczka, która często występuje u psów, które przeszły formę nerwową.

Zapobieganie
Zapobieganie polega na stosowaniu szczepionek (najczęściej skojarzonych z innymi chorobami), które stosuje się najczęściej w wieku 8 i 12 tygodni. Bliższe informacje zamieszczone są w profilaktyce».

Uwaga: W sytuacji gdy wiemy że pies kontaktował się ze zwierzęciem chorym na nosówkę a jeszcze nie wystąpiły objawy kliniczne można spróbować zastosować surowicę. Późniejsze stosowanie jej, kiedy są już objawy kliniczne jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Mimo, że wirus nosówki nie jest tak oporny na temperaturę otoczenia jak wirus parwowirozy, to jednak w temp.4-7ºC jest aktywny ok. 2 tygodni, natomiast zamrożony - kilka lat. Dlatego przestrzegajmy okresu kwarantanny (na ten temat więcej informacji w 10-rad»)


end

kontakt   email   do góry
home   lecznica    news    profilaktyka    artykuły    ogłoszenia    humor    galeria linki   
© Copyright 2004. All rights reserved Lecznica Małych Zwierząt  Design & webmaster:  sevencats    info tech.»   istnieje od 31.03.2004
IE 5.0÷6.0; Opera 6.05÷7.22; Netscape 6÷7; FireFox 0.8;
640x480 ÷ 1024x768    Pl: iso-8859-2